Gej? Lesbijka? Wystarczy Twoje zdjęcie

Dodano: 11.09.2017, Aktualizacja: 12.09.2017
Algorytm określa orientację seksualną

Michał Kosiński i Yilun Wang, badacze z Uniwersytetu Stanford, opracowali odpowiedni algorytm, który określi orientację seksualną na podstawie analizy fotografii twarzy. Pierwsze badania są bardzo obiecujące, a wyniki dokładne i akuratne – aż 81% u mężczyzn i 74% u kobiet.



Opublikowano już wstępne wyniki badania - przeanalizowano 35 326 zdjęć twarzy i okazało się, że stworzony przez Michała Kosińskiego i Yiluna Wanga algorytm jest skuteczny i bardzo dokładny. Trafność algorytmu stwierdzono w przypadku aż 81% analiz męskich twarzy, a w przypadku kobiet – 74%. Im więcej zdjęć jednej osoby tym prawdopodobieństwo trafności wzrosło do 91% przy analizie męskich i 83% - kobiecych zdjęć.


Do testowych badań użyto fotografii dostępnych w sieci w serwisach randkowych. Było to o tyle pożyteczne, ponieważ na takich stronach podaje się swoją orientację seksualną. Następnie autorzy skompilowali zebrane dane i oddzielali od informacji na temat rysów twarzy.


Geje charakteryzują się "atopowymi pod względem płci" rysami twarzy, sposobem stylizacji i ekspresji mimicznej. Algorytm wyróżniał takie cechy, jak węższa szczęka, dłuższy nos czy większe czoło. Lesbijki cechuje przeciętnie większa szczęka oraz węższe czoło.


Skąd zatem te różnice w określeniu orientacji kobiet i mężczyzn? Seksualność tych pierwszych jest płynna. Dodatkowo różnic dystynktywnych pomiędzy kobietami hetero- i homoseksualnych jest zdecydowanie mniej.


Dla porównania, człowiek poprawnie identyfikuje orientację seksualną jedynie u 61% mężczyzn i 54% kobiet. Wg naukowców skuteczność ich algorytmu potwierdza tezę o tym, że to hormony, które odpowiadają za kształtowanie się kości płodu, mają wpływ na orientację seksualną. Niektórzy już się cieszą, że to dowód na to, że homoseksualizm jest wrodzony. My jednak podchodzimy do tego „osiągnięcia” spokojnie i z dozą sceptycyzmu.


Takie narzędzie może być niebezpieczne. W szczególności w krajach jak Iran, Sudan, Arabia Saudyjska czy Jemen, gdzie za homoseksualność grozi kara śmierci. Te wyniki budzą duże obawy m.in. organizacji GLAAD, która widzimy w algorytmie narzędzie dla władz właśnie tych krajów.


Jim Halloran z GLAAD uważa, że “technologia nie może zidentyfikować czyjejś orientacji seksualnej”. Wg niego tu chodzi raczej o pewien wzór u pewnej grupy społeczeństwa, wybranej i bardzo dokładnie scharakteryzowanej. W szczególności, jeżeli chodzi serwisy randkowe, może być łatwo o błąd ze względu chociażby na to, kto jest użytkownikiem takich portali. HRC natomiast obawia się o prawo do prywatności i zbytnią ingerencję technologii w życie człowieka.

Tego zagrożenia nie widzi sam Michał Kosiński, który podkreśla, że to wstępne wyniki badań i wyraża nadzieję, że ich wyniki okażą się błędne. Przynajmniej w kontekście krytyki GLAAD i HRC. A w odpowiedzi na krytykę w mediach społecznościowych, pisze, że nie stworzył nowego zagrożenia, ale zwrócił uwagę na "ciemną stronę technologii, która już jest używana". 



Całą odpowiedź Michała Kosińskiego na krytykę organizacji możecie przeczytać tutaj


A co Wy na to? Czy widzicie w tym odkryciu zagrożenia płynące dla osób LGBT?


(ar)




Oceń news
2.1/5 (39)
Nie podoba (23)

Komentuj
Komentarze
35
HEJT STOP! Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy >

Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
petara (?) 15.09.2017 15:02
Tak bo moga znalezc sie zscier...,ktore beda ibgerowac w gospodarke hormonalna plodu
Dalia (?) 14.09.2017 15:42
Linbix:
A co osobami biseksualnymi? Jesteśmy niewykrywalni?

Ni pies, ni wydra ...
Szymon   dodane przez Facebooka 13.09.2017 21:11
Weronika
maxoku (31) Radom 13.09.2017 20:19
Podpis:
@ zewsząd i znikąd i maxoku to jedna osoba, kiedyś @ lesbian.
Biedaczka gada sama ze sobą... Beznadziejny przypadek.
Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha, nie mogę się przestać tarzać ze śmiechu XD. Właśnie ktoś mi zmienił płeć na żeńską, ale przynajmniej orientacja zostaje ta sama XD. Zaraz się dowiem, że połowa profili należy do mnie lol. I zgodzę się tylko z jednym, jesteś beznadziejny przypadek jak nie potrafisz odróżniać płci. Wystarczy tylko otworzyć profil i masz pokazaną. Niebieskie kółko ze strzałką to chłopak, a różowe z krzyżykiem to dziewczyna. ;>
Podpis (?) 13.09.2017 9:06
@ zewsząd i znikąd i maxoku to jedna osoba, kiedyś @ lesbian.
Biedaczka gada sama ze sobą... Beznadziejny przypadek.
L_VIBES (?) 12.09.2017 22:35
HAJ!
Już w najbliższą sobotę zapraszam na imprezę Tylko Dla Kobiet + koncert "SYRENY" x Dj Lucy x Dj Hiena
Chcesz zrobić tatuaż w trakcie imprezy? Zapisz się! -50% tej nocy.
do zobaczenia 16 września! XOXO club / Marii Konopnickiej 6 / warszawa https://www.facebook.com/events/1971793076420512/
androfilny (?) 12.09.2017 22:15
Ja myślę, że te pare procent nieskuteczności to po prostu biseksualiści (oni się dzielą na różne typy) . Ponoć lepiej rozpoznaje zmianę nowotworową na skórze komputer, aniżeli dermatolog. Też na podstawie analizy wielu danych.Tylko że raka mogli potwierdzić badaniem od patomorfologa.Jak najbardziej wierzę, że ta metoda jest dość wiarygodna. To za życia płodowego hormony i wrażliwość receptorów androgenowych kształuje nasze ciało i raz nadany wzorzec raczej ciężko odwrócić.To że widzimy twarz kobiety i mężczyzny też zależy od m.in. głównie od testosteronu. Myślę, że komputerom łatwiej wykryć osoby uniwersalne i receptywne(pasywne), aniżeli biseksualistów tylko insertywnych(aktywnych).Ciekawe czy jeszcze to czy ktoś jest monogamiczny lub poligamiczny ma jakieś znaczenie.

Zawsze mażyłem, żeby wiedzieć czy dany chłopak jest gejem i tymsamym czy miałbym jakieś szanse.Jakby to było fajnie gdyby to było wypisane na czole i tak jak mężczyzna widzi kobietę bez problemu tak gej mógłby widzieć geja:)
Nieukrywam, że gdyby powstała taka aplikacja chętnie bym ją wgrał.Całkiem możliwe, że powstanie.
zewszad_i_znikad (36) Warszawa 12.09.2017 20:47
maxoku:
Skąd pomysł że ktoś z LGBT odrzuca naukę? Zaniepokojenie tym jak może być użyte nie jest odrzuceniem nauki.

Częściowo odrzucam naukę i się tego nie wstydzę. Uważam, że twierdzenie, jakoby nauka była zdolna w pełni opisać i wyjaśnić nasz świat, życie, doświadczenie, stanowi po prostu pychę nauki. To wszystko tylko pojęcia - często przydatne, ale niezdolne w pełni ująć ogromu ludzkiego Odczuwania. Dlatego po prostu bardziej ufam literaturze i filozofii niż nauce.
maxoku (31) Radom 12.09.2017 20:00
floyt:
Postępu zatrzymać się nie da i tupanie nóżką przez LGBTQ nic w tej kwestii nie zmieni. Jest to w sumie wstydem aby z założenia otwarta społeczność, zachowywała się jak zdewociałe dziady odrzucające naukę.
Skąd pomysł że ktoś z LGBT odrzuca naukę? Zaniepokojenie tym jak może być użyte nie jest odrzuceniem nauki.
Akurat takie coś jest bardzo dobrą kwestią, bo przynajmniej żaden homofobiczny półmózg już nie będzie nikomu zarzucał "fazy" bycia homo, albo "wybierania" bycia homo. Skoro ktoś ma takie rysy twarzy, znaczy ma to zapisane w genetyce/hormonach, i tupanie nóżką homofobów też nic tutaj nie zmieni. Będzie można wreszcie stanawać na twardym gruncie a nie wiecznych domysłach jednej, bądź drugiej strony tej wojny.
To ty nie wiesz, że homofoby zazwyczaj nie wierzą w naukę? A nawet jak wierzą to po prostu uznają to za propagandę i tego nie uznają. Poza tym nawet jeśli uwierzą, że orientacja jest wrodzona (co i tak część homofobów już przyjęła do wiadomości) nie zmieni ich nienawiści. Będą mieli po prostu kolejne narzędzie do identyfikacji gejów, żeby na nich polować. A w krajach gdzie bycie LGBT jest karane egzekucje będzie się wykonywać na podstawie wyników takiego algorytmu. :/
Agnieszka   dodane przez Facebooka 12.09.2017 17:59
I think this might be used against LGBT community...