Elif Şafak się ujawniła

Dodano: 17.10.2017, Aktualizacja: 17.10.2017
"Nie miałam odwagi, by powiedzieć publicznie, że jestem biseksualna"

Elif Şafak, turecka pisarka, ujawniła się jako osoba biseksualna podczas wrześniowego wystąpienia na TedGlobal w Nowym Jorku. Przyznała, że wcześniej nie miała odwagi, by powiedzieć prawdę.Mowa Elif Şafak miała być peanem na cześć kosmopolityzmu i różnorodności społeczeństw. Określiła się jako "instambulitka", obywatelka basenu Morza Śródziemnomorskiego. Miało to być podkreślenie piękna Europejskości - jej złożoności, wielobarwności. Bez wątpienia Elif jest kosmopolitką i nomadką, obywatelką świata, co pomaga w tworzeniu. "Jako pisarze, zawsze musimy wybierać nasze historie (...), ale jesteśmy też zainteresowani ciszą, rzeczami, o których nie możemy mówić, tabu politycznymi i kulturowymi" - powiedziała. 

Elif jest znana ze swojego zaangażowania w sprawy kobiet, spraw LGBT i wolności słowa na świecie. I kontynuowała: "Kiedy myślałam o tej przemowie, zdałam sobie sprawę z jednej rzeczy: nigdy nie miałam odwagi, by powiedzieć publicznie, że jestem biseksualna (...) Bałam się szkalowania, stygmatyzacji - z tym, z czym się przyjdzie mi zmierzyć: głupotą i nienawiścią". 

Elif Şafak (Elif Bilgin) jest turecką pisarką urodzoną we Francji. Jej ojciec, Nuri Bilgin, był filozofem, matka, Şafak - dyplomatką. Odnosi sukcesy od swojego debiutu, noweli "Pinhan", za którą została uhonorowana Nagrodą Rumi w 1998 r. 

Uznawana jest przez krytyków z całego światowa za drugą, po Orhanie Pamuku, literacką gwiazdą znad Bosforu. Wszystkie książki autorki wydane w Polsce ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego, m.in. "Lustra miasta", "Pchli pałac", "Bękart ze Stambułu", "Czarne mleko" i Czterdzieści zasad miłości". Ma męża, Eyüpa Cana Sağlıka i dwójkę dzieci: córkę Şehrazat Zeldę i syna Emira Zahira (ur. 2008).

Polecamy wystąpienie Elif i gratulujemy coming outu!

(ar)
Oceń news
5/5 (32)
Nie podoba

Komentuj
Komentarze
1
HEJT STOP! Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy >

Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Linbix (21) Poznań 17.10.2017 20:13
brawo :) !


Queer.pl © 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019