Dwa queerowe filmy powalczą o Oscara

Dodano: 15.12.2017, Aktualizacja: 15.12.2017
"Fantastyczna kobieta" i "Inxeba"

Nie ma "Pokotu", ale są "Fantastyczna kobieta" i "Inxeba. Zakazana ścieżka" - poznaliśmy tzw. shortlistę, czyli 9 filmów, które powalczą o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.Już wiemy, które filmy powalczą o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wiemy też, że nie ma na niego szans polski kandydat, czyli "Pokot".

Na tzw. shortliście znalazło się 9 tytułów: m.in. ze Szwecji, Rosji, Węgier, czy Izraela. Dwa wśród nich to filmy o tematyce LGBT - które mają też już za sobą polską premierę.

INXEBA. ZAKAZANA ŚCIEŻKA (RPA)

To film, który uderza w stereotypowy obraz męskości czarnoskórych utrwalany przez światowe i afrykańskie kino. 
Ujawnia przebieg tajemniczego rytuału praktykowanego do dziś w plemieniu Khosa. Tradycyjna, męska inicjacja wciąż jest w RPA objęta kulturowym tabu (swego czasu przełamał je Nelson Mandela, opisując to doświadczenie w swojej autobiografii). Choć reżyser John Trengove, jako biały człowiek, nie przeżył go na własnej skórze, zadbał o jak największy autentyzm przedstawianych wydarzeń. Zaangażował wyłącznie mężczyzn, którzy sami przeszli rytuał w młodości – jedynym wyjątkiem jest Niza Jay Ncoyini - filmowy Kwanda kwestionujący sens całego obrzędu. Od 19 listopada film można obejrzeć na OUTFILM

FANTASTYCZNA KOBIETA (Chile)

To film o stracie i poznawaniu siebie. W główną bohaterkę wciela się Daniela Vega. Marina musi zmierzyć się ze śmiercią partnera, Orlando, jego rodziną, która jej nie akceptuje i akceptacją samej siebie jako osoby transpłciowej.

Orlando, w tej roli Francisco Reyes, planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny. Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.Do oskarowego wyścigu nie załapały się też propozycja Finów, "Tom of Finland" i Norwegów, "Thelma".

(md)


Oceń news
4.8/5 (21)
Nie podoba (1)

Komentuj
Komentarze
2
HEJT STOP! Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy >

Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Pawel   dodane przez Facebooka 19.12.2017 19:06
Już mogliście wymienić wszystkie tytuły z shortlisty w treści artykułu
QUEER   dodane przez Facebooka 18.12.2017 20:41
trzymamy kciuki!


Queer.pl © 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019